KAM v Brně – brněnské kalendárium

V rubrice Brněnské kalendárium se budete pravidelně setkávat s osobnostmi, které zanechaly stopu na průběhu historie Brna nebo je k Brnu váže jakékoli pouto.

Všichni jubilanti odvedli ve svém oboru špičkové výkony, přesto ani po jednom z nich nenese jméno žádná brněnská ulice. Možná, že by ale o takovou poctu ani nestáli.

29. 5. 1897 Brno

V době, kdy zemřel, byl jeho pozdně romantický styl považován za přežitý, v posledních letech je však jeho hudba přehodnocována a znovu budí zájem. Je pokládán za jednoho ze zakladatelů filmové hudby a jako první skladatel za ni získal v roce 1938 Oscara.

12. 9. 1897 Brno

Do širšího povědomí se dostal autor mnoha pozoruhodných a dodnes moderně působících staveb hlavně díky kauze týkající se záchrany originálního, ale přece jen méně významného díla – čekárny pouličních drah na Obilním trhu z roku 1926. Jiná z jeho čekáren, legendární „Hříbek” na náměstí Svobody, vzal zbytečně za své už v roce 1965.

26. 5. 1817 Staré Brno

„On to byl, jenž neznaje žádných ohledů osobních, nezvratně podržel za cíl svého snažení toliko vlast a umění, a tak možným učinil, aby nám i s jeviště zaznívaly sladké zvuky našeho jazyka!” (Moravská orlice, 5.11.1869)

26. 12. 1845 Rousínov

Jeho podpis nesou v Brně desítky sochařských skvostů, jeho vila s rozlehlým ateliérem na Hybešově ulici č. 21 se řadí mezi významné brněnské stavby. Jejím autorem ovšem nebyl on sám, ale blízký přítel architekt Alois Prastorfer, známý tvůrce brněnského ústředního hřbitova.

6. 11. 1880 Klagenfurt

„Dílo Roberta Musila mne dodnes fascinuje. To, co jsem se od něj naučil na psaní, je to nejtěžší; člověk se pouští do díla, které trvá desítky let, aniž by věděl, zda jej vůbec kdy dokončí; tvorba se skládá zejména z trpělivosti, která předpokládá až nadlidskou tvrdohlavost." (Elias Canetti)

František Kožík
16. 5. 1909 Uherský Brod

V Brně strávil šestnáct let a vepsalo se mu hluboko do srdce. Zažil tu první lásky, sportovní dojmy z Pisárek i ze sokolského stadionu, studia, divadelní zkušenosti, opojení rozhlasem, seznámení s Mahenem, Václavkem, Nezvalem.

Josef Berg
8. 3. 1927 Brno

„Má-li Brno jakýsi zvláštní kulturní statut, punc specifického genia loci, v němž kvete svéráznost a nekonformita, je to podpořeno do velké míry i působením Josefa Berga, který byl s tímto městem silně spjat...

Jaroslav Král
5. 12. 1883 Malešov u Kutné Hory

„Sympatická je nevíra tohoto umělce v krásno běžné, malované i omalované, populární a snadno prodejné, vykřičenou, úsměvně líbivou, sentimentální estetickou hodnotu.” (Bohumil Markalous)

Matěj Mikšíček
3. 2. 1815 Toužín u Dačic

„Hezký veršík anebo podařený distichon býval mu milejší nad všechen prozaický mamon světa tohoto.” (Bublinka ze života moravského)

21. 2. 1947 Brno-Řečkovice

„Mě táhla ulice, štatl, lověna a kocóři, plotna v Kéniku a staří plotňáci. Jejich vzpomínky, hlášky, hantec a kamošství. Tata patřil mezi ně. Byl to on, kdo mě seznámil s Frantó Česalem a dalšíma zápasníkama a silákama.

Stránky

KAM v Brně... listování

KAM v Brně... redakce

KAM v Brně - kontakt

Vydavatel:
KAM v Brně...
Turistické informační centrum města Brna, p. o.
Radnická 4
658 78 Brno

Dodavatel:
Pocket media s.r.o.
Špitálka 70/16, Trnitá
Brno 602 00

Kontakt redakce:
e-mail: redakce@pocketmedia.cz

Kontakt inzerce:
e-mail: obchod@pocketmedia.cz
telefon: +420 602 509 278

Kontakt předplatné:
e-mail: info@pocketmedia.cz
telefon: +420 773 287 307